Kayseri Şehir Merkezi

Kayseri

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde konumlanan Kayseri, mimari dokusu ve yemekleriyle özel ve farklı bir şehir. Kayseri kent mimarisi, büyük ölçüde ve şaşırtıcı bir biçimde Rus etkileri taşır. Alışılmış Türk şehir mimarisinde pek rastlamayacağımız geniş caddeler, kolay kolay eskimeyen büyük, taş kamu binaları, konforlu ve insan odaklı kaldırımlar hemen dikkat çeker. Şehrin bu hoş dokusu, dingin ve sade bir atmosfer sunar. Keşmekeşten uzak, konforlu bir şehirdir Kayseri. Çoğu 1920’lerle 1950 arasında inşa edilmiş olan dingin kamu binaları, dengeli bir mimarinin izlerini taşıyan Anadolu Selçuklu Döneminden kalma taş eserler görülmeye değerdir. Kayseri’de araç kiralama yapılarak gezilecek yerler listesi de aslında bu iki mimari dokunun özeti gibidir.

Torosların birbirine yaklaştığı bir nokta olan Orta Kızılırmak’ta bulunan Kayseri, 6000 yıllık tarihiyle dikkat çekiyor. Hititler döneminden Perslere, Perslerden Hellenistik Dönem’e, Roma’ya, Bizans’a, Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar milyonlarca binlerce insana yuva veya yolculuklarındaki bir durak olmuştur. 16 ilçeden oluşan kentte karasal iklim görülür, kışın soğuk yazınsa oldukça sıcaktır. Sınırlarının bir kısmını kapsayan Kapadokya bölgesi ise şehre yakın dünya harikaları arasındadır. Kayseri kiralık araç seçeneklerini online olarak Aryarentacar.com.tr ile yapabilirsiniz. Kayseri uygun fiyatlı kiralık oto bulmak için fiyat kıyaslaması yapmak Aryarentacar.com.tr ile oldukça kolay. Kayseri kiralık araç fiyatlarına aryarentacar.com.tr.com üzerinden ve Aryarentacar.com.tr mobil uygulaması ile 7/24 göz atabilirsiniz. Kayseri rent a car yani araba kiralama firmalarının müsait araçlarını fiyatları, kiralama koşullarıyla birlikte listeler. Kayseri en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğini Aryarentacar.com.tr ile kolayca bulabilir ve araç kiralama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kayseri’de Ne Yapılır?

Kayseri’de yapılacak şeyler listesi epey uzun. Şehri keyifle gezmek için önce oto kiralama Kayseri seçeneklerine bakmanızı öneririz. Eğer aracınız yoksa Kayseri ve çevresindeki güzellikleri toplu taşıma ile keşfetmek biraz zor olabilir. Bu amaçla kayseri oto kiralama fiyatlarına aryarentacar.com.tr.com ile bakabilirsiniz. Hem Kayseri’den araç kiralamak için hem de Kayseri Havalimanı araç kiralama yapmak için sistem üzerinden fiyatları karşılaştırabilirsiniz. İstanbul'dan araç ile gelmeyi planlıyorsanız aryarentacar.com.tr'ın İstanbul araç kiralamaseçeneklerine de bakmanızda yarar var.

Kayseri, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde çok önemli bir merkezdi. Bu nedenle şehirde Selçuklu mimarisinin eşsiz eserleri görülebiliyor. Hatta Anadolu’da ilk Türk eserleri denilince de akıllara mutlaka Kayseri gelmeli. Kayseri gezisinde Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Döner Kümbet, Hunat Hatun Külliyesi, Karatay Han, Sahabiye Medresesi çok önemli Selçuklu eserleri. Ancak Kayseri, Osmanlı döneminde de oldukça dikkat çekici bir kentti. Zira, Osmanlı mimarisinin en popüler eserlerini tasarlayan Mimar Sinan Kayserilidir. Kayseri de bir Mimar Sinan Müzesi’nin bulunma nedeni de budur. Kayseri, Anadolu’da Ermeni mimarisinin izlerini en yoğun biçimde görebileceğiniz şehirlerdendir. Kayseri Surp Krikor Kilisesi ve çevredeki Ermeni kümbetleri bunun en güzel örnekleri. Ayrıca Kayseri’de Atatürk Evi Müzesi ve çok keyifli bir Arkeoloji Müzesi de var. Çünkü bu kent, Cumhuriyet tarihinde de oldukça önemli bir vazife üstlenmişti.

Kayseri’de Ne Yenir?

“Kayseri’nin nesi meşhur” sorusunun yanıtı ise; mantı, sucuk, pastırma şeklinde özetlenebilir. Aslında Orta Asya Türklerinin göçebe yaşamında pratik ve doyurucu bir yemek olarak geliştirdiği ve kurutulmuş et ile kurutulmuş hamurdan yaptığı mantı Kayseri’den ülke geneline yayılmış. Yine göçebe toplumun bozulmadan yanında taşıyabileceği besinler olan erişte, pastırma, sucuk, kurutulmuş meyveler, pestil gibi menüler de Kayseri’de üretilir. Kayseri seyahatinde Kayseri tabağı adı verilen menüyü mutlaka tatmanız tavsiye edilir. Kayseri’de bu lezzetleri deneyebileceğiniz pek çok mekan var ve bu mekanlara ulaşmanın en konforlu yolu Kayseri araç kiralama seçeneklerini değerlendirmek. Kayseri kiralık araç filosu bakımından oldukça geniş. Kayseri araba kiralama için oldukça uygun bir şehir çünkü yol alt yapısı muhteşem. Kayseri şehir merkezinde ya da Kayseri Havalimanında kiralık araç bulmanız oldukça rahat olacaktır. İstanbul'dan sırf bu lezzetleri tatmak için bile ziyaretçiler geliyor. Siz de İstanbul araç kiralama seçeneklerine bakarak dilediğiniz araç ile gelebilirsimiz. Şimdi gelelim Kayseri’nin lezzetlerine...

  • Mantı

Kayserinin şüphesiz en meşhur yemeği mantı. Mantı bu topraklarda çeşit çeşit karşınıza çıkabiliyor. Tepsi, pirov ve yağ mantısı en çok tercih edilen mantı çeşitleri.

  • Yağlama

Kayserinin bir başka önemli mutfak şaheseri olarak bilinir. Kıymalı olarak servis edilen hamur işinin üzerinde yoğurt ile bir başka olur.

Develi CıvıklısıKayseri’nin etli ekmeği olarak da bilinir. Konya’dakinden elbette lezzet olarak farklılıkları var ancak etli ekmeği sevdiyseniz Develi Cıvıklısı’nı da mutlaka deneyin.

  • Pöç

Irak mutfağından Kayseri’ye geçmiş bir et yemeği olarak bilinir. Et severler için güzel bir akşam yemeği alternatifi olabilir.

Fırınağzı, Pehli, Kayseri Tavası, Asude Tatlısı, Nevzine Tatlısı gibi seçenekler de Kayseri’de tadabileceğiniz diğer yemekler. Kayseri’ye gelmişken pastırmalı yumurta ve pastırmalı börek de mutlaka yenecekler listenizde olsun. Dünyanın en güzel pastırmasını yerinde yeme keyfini kaçırmayın.

Kayseri araç kiralama

Kayseri’de araba kiralama yaparak kentin lezzetli menülerine ve tarihi eserlerine daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. Kayseri rent a car şirketlerinin belirttiğiniz tarihlerdeki müsaitliklerini ve fiyatlarını da hızlı, konforlu bir biçimde, tek seferde aryarentacar.com.tr’den görüntüleyebilirsiniz.

Kayseri’de Nerede Kalınır?

Kayseri, bölgenin en turistik kentlerinden biridir. Üniversitenin de etkisiyle bölgeye dışarıdan ziyaret çok olur. Erciyes Dağı aktiviteleri, çevredeki diğer iller, Kapadokya bölgesi ve mantısı, pastırması bu ziyaretlerin diğer nedenleridir. Kayseri konaklama seçenekleri de bu sebeple epeyce zengin. Pek çok global otel zincirinin şubeleri şehirde var. Kayseri otel, Kayseri butik otel ve pansiyon alternatifleri zengindir.

Kayseri gezilecek görülecek yerler

Oto kiralama, Kayseri gibi bir şehri gezmek için olmazsa olmaz bir ulaşım tercihi. Kayseri Havalimanı ve şehir merkezinde bulunan pek çok araç kiralama ofisininin fiyatlarını aryarentacar.com.tr ‘ den bakabilirsiniz. Kayseri Erkilet Havalimanında bulunan tüm araba kiralama fiyatları Aryarentacar.com.tr uygulamasıyla bir dokunuş uzağınızda. Kiralama koşulları ve diğer detayları rahatlıkla kıyaslayabilir ve ekonomik ya da lüks araçlar arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Kayseri araç kiralama mutlaka Kayseri’de gezilecek yerleri ziyaret ederken değerlendirmeniz gereken bir ulaşım yolu.

Kayseri tarihi yüzlerce yıl geriye uzanan bir şehir. En önemli uğrak noktalarının başında ise Erciyes Kayak Merkezi geliyor. Özellikle kış aylarında büyük ilgi gören bu aktivite merkezinde karın keyfini çıkarmanız mümkün. Pek çok kış sporunun bir arada yapıldığı Erciyes’e araç kiralama seçeneklerini değerlendirip Kayseri havaalanından ulaşabilirsiniz.

Roma İmparatoru 3. Gordian tarafından yaptırılan ve Justinianus tarafından restore edilen Kayseri Kalesi bir başka gezi noktası. Kayseri Kalesi’nde, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Fatih Cami-i Şerifi isimli bir de cami bulunmakta.

Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da anılan Döner Kümbet, yaklaşık 800 yıllık tarihiyle bir başka gezi rotası olarak ziyaretinizi bekliyor.

Kayseri Arkeoloji Müzesi de mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri. Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde bulunan müzede pek çok tarihi eseri bir arada bulmanız mümkün.

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi de şehrin kozmopolit dokusunu size hissettirecek eserler arasında.

Kayseri şehrinde Roma, Bizans ve Selçuklu döneminden kalan pek çok kalıntı bulunmakta bunların içerisinde Roma Hamamı da sayılabilir. Bunlarla birlikte Kapadokya, Kayseri’ye çok yakın gezi noktalarından biri. Kayseri havalimanından rahatlıkla Kapadokya’ya kiralık araç seçeneklerini değerlendirerek ulaşabilirsiniz.

Oto kiralama seçenekleri ile Kayseri şehir merkezinde hapsolmazsınız. Saydığımız tüm bu görülesi yerlere dilerseniz otelinizden dilerseniz Kayseri havalimanı üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kayseri Erkilet Havalimanında havalimanı araç kiralama ofislerinin tamamı bulunuyor. Hepsi ve Kayseri şehir merkezinde bulunan rent a car ofislerinin fiyatlarını rahatlıkla Aryarentacar.com.tr uygulaması sayesinde karşılaştırabilirsiniz. Kayseri lüks araçlar bulabileceğiniz bir oto kiralama filosuna sahip. Kayseri araba kiralama için trafik altyapısı ile en makul şehirlerin başında geliyor.

Kayseri Şehir Merkezi Kiralık Araçlar

Son model ve bakımlı, kasko güvenceli kiralık araçları Kayseri Şehir Merkezi lokasyonunda www.aryarentacar.com.tr güvencesiyle sizlerle, Kayseri Şehir Merkezi araç kiralama hizmetlerinde vazgeçilmez adres www.aryarentacar.com.tr

Arya Blog

Kayseri Şehir Merkezi
Kayseri Şehir Merkezi
4,2
Whatsapp Telefon